11 February 2014

Чи очікують угорські та польскі праворадикали краху України?

3 лютого, дві праворадикальні організації, угорський "Йоббік" (Jobbik) та польский "Національний Рух" (Ruch Narodowy) випустили спільну заяву, в якій закликали уряди своїх країн «негайно об’єднати зусилля для застосування дипломатичних та національно-політичних засобів для захисту національних меншин, що проживають в Україні, з особливим відношенням до польських та угорських груп».

З усіх організацій та рухів в Україні, лише праворадикальний "Правий Сектор" вирішив відповісти на заяву "Йоббіка" та "Національного Руху". В своїй дуже довгій відповіді, вони зазначають:
Ми вже кілька разів заявляли, що Національна революція в Україні не несе небезпеки для місцевої національної меншини поляків. Так само немає підстав боятися представникам інших національних меншин. Навпаки, ми вважаємо, що держава має забезпечувати реалізацію культурних прав національних меншин за умов їхньої лояльності до титульної нації.

Отож, заява угорських і польських політиків є безпідставною. При цьому вона є не лише антиукраїнською, але й антиєвропейською. Зараз націоналістичні рухи Європи мають шукати максимальної єдності. Особливо це стосується націоналістів Центральної та Східної Європи. Зокрема, представники “Правого сектору” вважають, що повинна бути подоланою ворожнеча між українцями та поляками, українцями та угорцями, українцями та румунами, а також між румунами та угорцями.

Здається, "Правий Сектор" підтримує ідєю єдності європейських націоналістів в своїй заяві, що можна почути навіть відлуння пісні «Європейська єдність» голландської націоналістичної групи Brigade M:
Наш прекрасний континент має криваву історію
Війна, кровопролиття, окупація, кому на славу?
Абсолютне спустошення, дві Світові війни
Тоді ми дали владу проституткам з США

Угорці, румуни, німці та поляки
Знають історію вкрадених земель
Все, що нас пов’язує-ніколи не роз’єднає
Ось чому єдність тільки початок.
Через своє політичне неуцтво, "Правий Сектор" зовсім не розуміє той факт, що ідея єдності європейських націоналістів є лише романтичним наративом праворадикальної субкультури (і навіть у ній цю ідею постійно спростовують) і не стоїть на порядку денному праворадикальних партій. Ця єдність наврядчи можливе особливо в Центральній та Східній Європі. Ось чому і відсутня взаємодія між угорськими угрупуваннями з однієї сторони, та їхніми "товаришами" в Румунії та Словаччині. Зв’язки праворадикальної партії "Свобода" та деякими польськими ульраправими вважаються в Польщі зрадою національних польських інтресів. Адже майже кожен праворадикальний рух в Центральній та Східній Європі має ідею перегляду існуючих кордонів як основу своєї ідеології.

Далі, "Правий Сектор" здається не помітив пізнішої заяви Іствана Шавайї з "Йоббіка", що включає прихований аргумент, про те, що угорський уряд повинен скористатися кризою в Україні для анексії Закарпаття: "“Йоббік” вважає, що особливо зараз коли Фідеш найкраще відстоює національні інтереси, і через те, що в Україні криза, тому зараз саме той час для остаточного владнання чи навіть вирішення ситуації з угорцями в Закарпатті".

"Йоббік" завжди захищав ідею зміни "Тріанонського договору" (1920), який залишив Угорщині лише 28% території колишнього Королівства Угорщина, і очевидно "Йоббік" бажає повернути Закарпаття Угорщині.

Протягом своєї подорожі до Москви в травні 2013 року, лідер "Йоббік", Габор Вона зустрічався з поміж інших, і з російським фашистом Олександром Дугіним, який є великим прихильником розділенння України на декілька частин, і послідуючим приєднанням деяких з них до Росії. Закарпаття, на думку Дугіна, надто чужерідне Росії, тому очевидно повинно відійти до Угорщини.

Олександр Дугін і Габор Вона, Москва, 2013
Вона ненавидить ЄС і захищає Євразійський Союз, який Путін збирається заснувати в 2015 році: "Вона вважає, що Угорщина повинна визначитися за декілька років, чи залишатися в ЄС, приєднуватися до Євразійського Союзу, чи залишатися незалежною. Одне ясно точно, що перший варіант не для нас, ми не маємо там майбутнього. Натомість, ми повинні долучитися до вищих цінностей і вийти з матриці глобального капіталізму".

Про-російська/про-євразійська риторика "Йоббіка" наврядчи є дивною, особливо при тому, що Кремль ненавидить Західну Україну, частина якої, а саме, Закарпаття, можна буде віддати Угорщині, звичайно, якщо Кремлю вдастся знищити Україну.

Чи польський "Національний Рух" також очікує подібний розвиток ситуації? Ще не ясно, але часте використання польськими праворадикалами слова "Креси", що відноситься до колишніх земель східних провінцій Польщі (на сьогодні, це Західна Україна, Західна Білорусь та Східна Литва) викликає занепокоєння. Але, при повній політичній малозначущості польських праворадикалів та їх негативного відношення до Росії, я сумніваюсь, що вони зможуть вести успішний діалог з росіянами, так як це робить "Йоббік".

Переклад з англійської: Анатолій Шара.

No comments:

Post a Comment

Note: only a member of this blog may post a comment.